Podkast Nerdy Nocą © Kaja 'kya' Mikoszewska

#003-1 Robienie gier dniem i nocą część 1

#003-1 Robienie gier dniem i nocą część 1

Tę noc poświęcamy grom komputerowym z punktu widzenia doświadczonego autora. Obsmarujemy produkcję i prasę branżową. Audycja nadaje się zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących graczy.

Odcinka można słuchać także na youtube (i przy okazji patrzeć na koty).

Smaczki i sekrety branży

W jaki sposób duża firma decyduje, jakie gry produkować? Jak odwołuje się do swoich grup docelowych? Jakie warunki formalne musi spełniać gra, żeby się ukazać? Jakie mechanizmy w grach nie są widoczne gołym okiem? Dlaczego w iksboksowych multiplejach jest szambo?

Obgadujemy (kolejność przypadkowa) EA, Ubisoft, PCF, Microsoft, Bayonettę, Bulletstorm. Rozmawiamy trochę o konferencjach branżowych, przelatujemy przez prasę grową, roztrząsamy różnice między entuzjazmem a krytyką.

Jacek przedstawia serwisy, na których można znaleźć wartościowe treści dla zaawansowanych. (Gamastura, The Escapist, Polygon). (Teraz woła, że zapomnieliśmy jeszcze o jednym: “To jest bardziej hardkorowa rzecz niż wszyscy, o których wspomniałem, razem wzięci!”. Chodzi o Critical Distance).

Na koniec apetyczne rozważania o tym, jakiego rodzaju artystą jest projektant(ka) gier komputerowych, oraz o zaletach zespołów mieszanych.

Autorzy i rubryki wymienione w odcinku

Jim Sterling, Yahtzee Croshaw, Experienced Points, Susan Arendt, Russ Pitts, Extra Credits oraz polygonowy artykuł o Polsce.

Niebawem zapraszamy do posłuchania drugiej części rozmowy, gdzie robi się trochę bardziej kameralnie, m.in. wejdziemy głębiej w kwestie projektowania gier oraz zastanowimy się, kiedy gry staną się dojrzałym medium.

A, zapomniałabym. Na samym początku rozmawiamy o pączkach i Czelabińsku (na tej stronie polecam także felietony wszelkie).


Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — to mniej niż mała, ale urocza gra na Steamie.


Zdjęcie Jacka (c) Piotr Kucharski, zdjęcie Kaji (c) Michał Krawczyk. Elementy muzyczne pochodzą z utworów Piotra Bendyka, można je ściągnąć w całości na stronie xtd.evil.pl.

Nerdy Nocą drzemią w różnych miejscach w internecie! Dołącz do naszego pochrapywania np. na wesołej grupce na fejsie.

2014.10.01 / 2014.10.14

Zostaw wiadomość po sygnale:

Close Menu