Podkast Nerdy Nocą © Kaja 'kya' Mikoszewska

#005 Kto dotykał mojej książki?

#005 Kto dotykał mojej książki?

Tajniki pracy w wydawnictwie. Tej nocy moim gościem jest Bianka, wydawca, redaktor prowadzący i redaktor inicjujący (wytłumaczymy, czym to się różni) z wieloletnim doświadczeniem w wydawnictwach specjalistycznych. Sama jestem grafikiem, składaczem i autorem, więc dzisiejsza noc jest prawie zupełnie jak w pracy.

Odcinka można także słuchać na youtube (i przy okazji popatrzeć na koty).

Cykl wydawniczy

Po nieco absurdalnym wstępie zaczynamy od spotkania autora z redaktorem inicjującym, potem omawiamy kolegium wydawnicze, niuanse podpisywania umów i różne sposoby, w jakie może autor zarobić na swojej książce.

Co to jest bestseller? O co chodzi z ISBN-em? Dlaczego nie należy składać książki w Wordzie? Kiedy możemy wydać się samodzielnie, a kiedy lepiej będzie współpracować z profesjonalnym wydawnictwem?

Rozmawiamy o tłumaczeniach oraz wszystkich krzywdach, które dzieją się autorowi podczas redakcji. Co dokładnie robi redaktor — najpierw opowiada redaktorka, a potem autorka. Co robi który rodzaj grafika? Czym się różni wydawca od dyrektora wydawniczego?

Redakcja, miejsce magiczne

Przez chwilę plotkujemy o znakach korektorskich, liczeniu arkuszy, oszukiwaniu na objętości i liżących kotach. Przypominamy sobie anegdoty dotyczące powstawania okładek oraz ustalamy, co tak naprawdę robi dział marketingu.

Poświęcamy chwilę na denerwujące filmowe stereotypy na temat pracy w redakcji i opowiadamy, co jeszcze się dzieje, zanim książka pójdzie do drukarni.


Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — to mniej niż ryza papieru do drukarki.


Elementy muzyczne pochodzą z utworów Piotra Bendyka, można je ściągnąć w całości na stronie xtd.evil.pl. Zdjęcie Bianki (c) selfie, zdjęcie Kaji (c) Michał Krawczyk.

Nerdy Nocą drzemią w różnych miejscach w internecie! Dołącz do naszego pochrapywania np. na wesołej grupce na fejsie.

2014.10.15 / 2014.11.21

Zostaw wiadomość po sygnale:

Close Menu