Podkast Nerdy Nocą © Kaja 'kya' Mikoszewska

#033 Don’t panic! Jak przygotować się do katastrofy

#033 Don’t panic! Jak przygotować się do katastrofy

Niezbędnik na okoliczność różnych nieszczęść! Tej nocy pakujemy się ze Złym Majorem Witkiem. Co należy mieć w domu na wszelki wypadek, ale nie zostać szalonym preppersem?

Odcinka można słuchać także na youtube (i przy okazji patrzeć na koty).

Rozważamy (i odrzucamy) różne scenariusze oraz szukamy na oficjalnych polskich stronach na przykład rozpiski sygnałów ostrzegawczych, ale znajdujemy niewiele. Zatem zaglądamy za granicę.

Omawiamy, jak przygotowuje się Ameryka: 1. Get a kit. 2. Make a plan. 3. Be informed.

Wielka Brytania prowadzi obronę populacji metodą nuklearnego zastraszania, ale także: 1. Oceń, w zasięgu jakich zagrożeń jesteś. 2. Przygotuj się do nich i ubezpiecz się. 3. Przygotuj swoją firmę. 4. Przygotuj swoją społeczność (por. “Alternatywy 4”).

Parę słów o Skandynawii i Szwajcarii.

Wracamy do kraju i szykujemy zestaw lub dwa na podstawie poradnika ze strony Bezpieczna Warszawa — omawiamy m.in.: wodę, przyrządy, żywność, worki na śmieci, kwestię zwierząt domowych.

Don’t panic! Przede wszystkim zachowaj spokój.

Paczka linków:
Emergency Preparedness and Response (CDC)
Prepare for Emergencies (Amerykański Czerwony Krzyż)
Prepare. Plan. Stay informed (ready.gov)
Preparing for emergencies (gov.uk)
Additional advice and tips for your family
Disaster Preparedness Tokyo (piękny!)

Polski poradnik antyterrorystyczny
Bezpieczeństwo wg MSWiA


Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — potrzebujemy na tabletki do oczyszczania wody!


Elementy muzyczne stworzył Piotr Bendyk specjalnie dla Nerdów Nocą. Inne jego utwory można pobrać na stronie xtd.evil.pl. Zdjęcie Złego Majora Witka (c) selfie, zdjęcie Kaji (c) Michał Krawczyk.

Nerdy Nocą drzemią w różnych miejscach w internecie! Dołącz do naszego pochrapywania np. na wesołej grupce na fejsie.

2016.05.22 / 2016.08.31

This Post Has 6 Comments

 1. Odkryłam was niedawno i już wiem, że zostanę po wszy…wsze czasy. Ave!

 2. ave! dziękujemy i cieszymy się ogromnie!
  (w razie katastrofy im więcej nas, tym lepiej 😉

 3. Nie wiem czy to zbieg okoliczności czy może czytaliście ale ten temat poruszył w tygodniu Tygodnik Powszechny. Poruszył to może za dużo powiedziane – nawiązał i zagaił informację o tym że Niemcy opublikowały właśnie niedawno nową koncepcję obrony cywilnej. Koncepcja zakłada że min. że trzymamy w domu żarcie na 10 osobodni oraz wodę na 5 osobodni (2 litry na osobę). I takie tam jeszcze inne. Tutaj pod artykułem pełna lista: https://www.tygodnikpowszechny.pl/niemcy-nowe-zycie-obrony-cywilnej-35190 Zastanawia mnie tam: cwibak 400g 🙂

 4. Typowe batony musli ze sklepu wcale nie są lepsze od czekolady, one zwykle mają kilka miesięcy trwałości, a czekolada spokojnie może przeleżeć rok (dwa lata jeżeli to gorzka czekolada, bez cukru). Oczywiście, są takie specjalne batony dla preppersów z trwałością pięcioletnią, ale są mniej, tego, atrakcyjne w spożyciu :-)) Jedyne znane mi żarcie, które się nie psuje NIGDY to miód.

 5. Od jakichś 30 lat w sklepach alpinistycznych i od jakichś 20 lat w dowolnym sklepie sportowym można kupić kartusze z gazem, które są… wkręcane i wykręcane. Gwint, uszczelka, takie tam bajery 🙂 Rozmiar gwintu jest ustandaryzowany normą EU.

  Doskonale sprawdzają się również jak zabraknie na pół godziny prądu i jesteśmy w środku obiadu. Inaczej faktycznie tylko dogrzewanie kaszy śpiworem 🙂

 6. Jaki czadowy schron (i serwerownie) ma nasze klientu w SFinlandii!
  BTW, umiem przetwarzac wlokna roslinne i zwierzece na tkaniny, pick me, pick me!

Zostaw wiadomość po sygnale:

Close Menu