• Start
 • keyboard_arrow_right podkast
 • keyboard_arrow_right
 • keyboard_arrow_right#071 Filozofia na ciekawe czasy
play_arrow

podkast

#071 Filozofia na ciekawe czasy

kya 2022-12-23 7


Tło
share close

Tej nocy rozmawiamy ze Złym Majorem Witkiem o tym, jak żyć dobrze i z sensem. ZMW ma dyplom magistra filozofii i determinację, żeby walić nim w życiowe problemy.

Przypominamy sobie Podcasty dla WOŚP i powody studiowania filozofii. Uściślamy “ciekawe czasy” jako przekleństwo i jako problem stary jak ludzie. Jak sobie z tym radzić i gdzie szukać odpowiedzi?

Czym w zasadzie zajmuje się filozofia? Omawiamy dwie szkoły filozoficzne, takie akurat na trudne czasy.

Stoicyzm, pokrótce

Jak nie tracić równowagi i zachować spokój ducha? Na co mamy wpływ? Jak się uodpornić na okoliczności? “Skromnie przyjmować, spokojnie tracić”. Przepis na dobrostan: życie cnotliwe — umiarkowane, odważne, sprawiedliwe, rozumne i zgodne z naturą. Rozgryzamy to na współczesne czasy (nie zapominając o kontekście stoików młodszych).

Dygresja na nieuchronność biegu czasu i nieoczekiwaną łagodność Marka Aureliusza. Stoicyzm w obliczu śmierci.

A co, gdy stoicyzm przestaje wystarczać?

Egzystencjalizm, boleśnie

Otwieramy z grubej rury — inherentną nikczemnością bytu okraszoną ulubionymi smakami lodów. Co zrobić, kiedy okaże się, że życie nie ma sensu?

Czym zajmuje się ontologia? Jaki konflikt odsłania egzystencjalizm? Zgłębiamy znaczenie esencji i egzystencji za pomocą gilotyny do papieru, aby ująć skomplikowane problemy filozoficzne tak prosto, jak się da, i ani trochę prościej.

Jeśli chcesz sensu, to zrób sobie własny! Przekleństwo wolności wyboru i pełnej odpowiedzialności za siebie. A może uciekać? Kłótnie między ważnymi osobami w myśli egzystencjalnej. Dygresja na lżejsze i cięższe lektury filozoficzne.

Czym się różni egzystencjalizm od nihilizmu i jak się z nabija z ułomnych nurtów myślowych? Dla równowagi omawiamy problemy z etyką egzystencjalistyczną, która ginie pod gilotyną Hume’a, ponieważ składa się głównie z wajbu.

Jak dobrze konstruować etykę, jakie mamy wymagania, żeby ją kupić? Omawiamy na przykładzie wyciągniętego z szafy Kanta oraz na błędach egzystencjalizmu.

Różne smaki egzystencjalne — absurdyzm Camusa. Jak się zmierzyć z absurdem istnienia? Co zrobić z niesprawiedliwością? Jak żyć? Trzy sposoby, a nawet cztery.

Deser, na słodko

Co filozofia nam daje w trudnych i ciekawych czasach? Do czego służą paradoksy? Oraz interesujące skrzyżowanie filozofii i technologii.

Lektury i nazwiska:

 • Marek Aureliusz, “Rozmyślania”,
 • Simone de Beauvoir, “Etyka dwuznaczności” (“Pour une morale de l’ambiguïté”, “The Ethics of Ambiguity” (nie wyszła po polsku, ale jest w internetach),
 • Albert Camus, “Człowiek zbuntowany”,
 • Seneka Młodszy, “O krótkości życia” — samo w sobie niedługie, a on przez całe dzieło wbija młotkiem skończoność życia,
 • Thomas Nagel

Wrzuć pięć złotych na patronite.pl/kya! Może dzięki temu zostaniemy rzymskim cesarzem.

2022.12.18 / 2022.12.23

Pobierz MP3:
NN#071 Filozofia na ciekawe czasy
Pobierz transkrypt:
PDFEPUB

Komentarze

Komentarzy: 7 w sumie.
 1. slawko on 2022-12-24

  Dzięki za ten odcinek. Jako informatyk, choć nie mający nic wspólnego z AI, poczułem potrzebę poczytania rzeczy o których rozmawialiście 😀

 2. Whizzo on 2023-02-02

  O jeżu, jaki to był dobry odcinek! Poprosiłbym dokładkę, drugą kulkę o smaku waniliowym.
  A, i aż się prosi nawiązać do V. Frankla i jego poszukiwaniach sensu 🙂

 3. kya on 2023-02-15

  @whizzo dziękuję! mnie się marzy już cała seria, już mam zarys-koncept 😀 (ale najpierw skończmy ze ZMW chociaż radziecką część kosmosu, bo doba jest za krótka, za krótka powiadam)

 4. Mania on 2023-06-13

  Well, właśnie wychodzę z matury z filozofii (nie jestem w systemie Poskim) i zgadnijcie jako był temat? “Czy ludzkie życie ma cel (w liczbie pojedynczej)”?
  Nie muszę wam mówić, że wyłożyłam nihilizm, egzystencjalistów i Sartra.
  Dziękuję za ten odcinek!

 5. majorwitek on 2023-06-14

  @mania: znakomicie, cieszę się że się przydało i trzymam kciuki za dobry wynik!

Po sygnale zostaw wiadomość

Email będzie schowany. Pola wymagane oznaczone *

Podobne odcinki