play_arrow

podkast

#018 Cytadela z Kaloszem

kya 2016-01-02 11


Tło
share close

Tej nocy rozmawiamy z Kaloszem (w cywilu Artur Opala), jednym z twórców “Cytadeli” na Amigę, o grze, scenie i życiu. Tysiąc słoni i anegdot.

Spotkaliśmy się na Retrokomp/LoadError w październiku 2015, znaleźliśmy najcichsze miejsce na party, czyli przebieralnię pomiędzy korytarzem a kiblem. Proszę o daleko posuniętą wyrozumiałość techniczną — ludzie starali się nie deptać nam po głowach i kablach, włączały się alarmy.

Artur opowiada, jak dostał Amigę i spotkał resztę ekipy. Rozmawiamy o karierze “Cytadeli” w kraju i za granicą oraz dlaczego popsuła humor wielu ludziom. Dowiadujemy się sporo o produkcji i twórcach (także o tym, czym zajmują się teraz).

Zrobiliśmy sobie sześć godzin przerwy na kompoty, zagłosowaliśmy i wracamy do tematu bujania się z wydawcą gry i innych niuansów wydawniczych.

Obgadujemy scenę i okolice parami: XTD i Scorpik, Alchemy vs. Suspect, Za Żelazną Bramą vs. Cytadela. Artur tłumaczy, skąd wzięło się drugie życie “Cytadeli” (wywiad na ppa.pl, panel na PxH). Jak scena wpłynęła na nasze życie? Jak Kalosz wychowuje swoje dzieci?

Bonus: straszliwe historie z amiparties. Ale naprawdę straszliwe.


Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — to mniej niż piwo na party.

Zdjęcie Artura (c) XTD.

2015.10.16 / 2016.01.02

Komentarze

Komentarzy: 11 w sumie.
 1. Vato on 2016-05-30

  Czy guzik ENABLE w intrze Cytadeli (zawiera 2 klatki “animacji”) pochodzi z któregoś z filmów Aliens ? 😀

 2. marcin on 2016-06-02

  kalosz! piękny wywiad… pamiętam tą akcję z laską z pociągu…. trochę ubariwone ale wszystko prawda… cia / mystic, trsi, up, freezers i przez jaki czas tez suspect jezeli pamięć mnie nie myli…. 🙂

 3. marcin on 2016-06-02

  kurcze.. słuchałem ten a czytałem ten z ppa….

 4. marcin on 2016-06-02

  kalosz… a Ty byłęś w białymstoku jak była ta akcja z demolką w którejś z klas… co policja przyjechała…. i kilkoro (cough, cough) scenowców zamkneli?

 5. Kalosz on 2016-06-28

  @Marcin: z laską ubarwione? Ja tu kombinuję, jak to “wygładzić”, bo prawdę mówiąc, trzeba zachować jakiekolwiek pozory odpowiedzialności, a Ty mi tu wyjeżdżasz z “ubarwianiem” :)))
  A pamiętasz, co się stalo z butami tej dziewczyny?

  Czy my jechaliśmy wtedy w tym samym przedziale? Rzuć nickiem 🙂

  Co do Białegostoku, to nie byłem, ale za to pamiętam imprezę w Żywcu, gdzie wpadła Policja, bo The Generat odpalał petardy w ośrodku, w którym nocowaliśmy.
  Cudowna akcja :)))

 6. Kalosz on 2016-06-28

  @Vato: jasna cholera… Całkiem możliwe. Nie pamiętam tego faktu, ale zadzwonię do Arta Bardowskiego i się dowiem.
  Jeśli tak, to wysyłam Ci piwo za spostrzegawczość i znajomość klasyki sci-fi :))
  Swoją drogą: masz niezły bałagan w głowie, skoro to skojarzyłeś.

 7. marcin on 2016-06-30

  Buty tej dziewczyny komuś się “wymcknęły” i pewnie do tej pory leżą gdzies miedzy 3miastem i wawa…
  Wydaje mi się, że jechaliśmy w jednym przedziale… choć nas tam sporo było… a i pamięć już nie ta… ale skoro tą akcję pamiętamy oboje, można sądzić zę jechaliśmy… 😀 CIA / Mystic

 8. BadSad on 2021-05-05

  Namówiłem ojca żeby zabrał zawiózł mnie do sklepu, bo chciałem kupić Cytadele… Nie mieli ;(. Wciąż mam w głowie “… kurs B sigma dwa …” Świetny podcast! 🙂

Po sygnale zostaw wiadomość

Email będzie schowany. Pola wymagane oznaczone *