Podkast Nerdy Nocą © Kaja 'kya' Mikoszewska

#047 Historia 2,5. Piramidy egipskie

#047 Historia 2,5. Piramidy egipskie

Zbudujmy sobie piramidę! Najlepiej wielką! Wycieczka w bok z cyklu o historii, jakiej nie uczą w szkole.

Liczymy piramidy egipskie. Omawiamy dokładniej postać Imhotepa, który z szarego obywatela został bogiem (chwilę to zajęło), a oprócz tego budował piramidy.

Pierwsza piramida – schodkowa, Dżosera. Następne poważne podejście do piramid miał faraon Snefru. Ile trwa wybudowanie piramidy?

 • eksperymenty na piramidzie z Meidum (odziedziczonej po poprzedniku),
 • Zgięta Piramida,
 • Czerwona Piramida.

Jak piramidy wyglądały w swoim czasie? Oblicowania i piramidiony.

Wielka Piramida. Naprawdę duża. Plus dwie mniejsze (nadal duże): Chefrena i Mykerinosa, potomków Cheopsa.

Jak my, współcześni, nie radzimy sobie z piramidą? Omawiamy konstrukcję i organizację pracy oraz dissujemy kosmitów.

Z czego budujemy? Jak wyglądała ekipa budowlana? Organizujemy transport? Relacje Herodota (V w. p.n.e.) i Diodora Sycylijskiego (I w. p.n.e.) oraz współczesne teorie.

Po co w ogóle jest piramida i dlaczego jest precyzyjna?

Pierwsze udokumentowane włamanie!

Przez chwilę szydzimy z teorii świrologicznych i streszczamy teorie, które da się przetestować metodami naukowymi.

Na koniec osobiste wspomnienie Złego Majora Witka z Piramidy Cheopsa.


Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — zainwestujemy w produkcję tajnych kompletów.


Elementy muzyczne pochodzą z utworów Piotra Bendyka, niektóre można ściągnąć w całości na stronie xtd.evil.pl. Zdjęcie Złego Majora Witka (c) selfie, zdjęcie Kaji (c) Michał Krawczyk.

Nerdy Nocą drzemią w różnych miejscach w internecie! Dołącz do naszego pochrapywania np. na wesołej grupce na fejsie.

2017.09.24 / 2017.09.25

This Post Has 17 Comments

 1. Gdzieś czytałem, że Kolos z Rodos był budowany w taki sposób, że najpierw usypali wielki kopiec ziemi, a potem zaczęli robić Kolosa ‘od góry’. Jak zrobili dany kawałek, to skopywali część tego wielkiego kopca, żeby móc pracować nad niższymi częsciami.
  Może z piramidami było podobnie – jak ułożyli jakiś poziom to usypywali sobie podejście… Pytanie, czy z pustynnego piachu da się usypać takie sensowne podejście?

 2. no, dokładnie to mamy na myśli, mówiąc o rampach: po ułożeniu warstwy bloków budowali pochylnię, po której wciągali następne bloki na wyższy poziom. a co do materiału – mieli do dyspozycji nie tylko piach, ale i inne materiały. cegła z gliny nie jest wytrzymałym materiałem na piramidę, ale na rampę może wystarczyć. może zresztą rampy były kamienne, a potem materiał zużyto do konstrukcji pobliskich świątyń i ogólnie reszty kompleksu piramidy?

 3. Dokładnie o tym myślałam dziś! A może usypali coś z piachu i cegieł, układali na tym, a potem wiatr i ewentualnie recykling w dół. Tylko że znów, to są budowle takiej wysokości, że taka teoria mi się …rozsypuje 🙂

 4. Mega odcinek!!! Uwielbiam rzeczy o piramidach 🙂 Pytanie do Majora: jak byś skomentował publikacje Grahama Hancock’a? “Odciski palców Bogów” to jedyna literatura jaką przeczytałem w temacie świrologii i powiem, że koleś jest całkiem ciekawy. Jak to się ma do rzeczywistości?

 5. akurat nie znam hancocka, zapoznam się i wrócę z opinią. 🙂

 6. Ten budowniczy piramidy miał na 100% umowę o dzieło. Spore dzieło 😉

 7. Ciekawi mnie cóż to jest to “wszystko”, które wskazuje na to że piramidę zbudowano w 20 lat ?

 8. @zbyniur: dokładniej mówiąc, autorytety twierdzą, że budowa piramidy trwała od dwudziestu do trzydziestu lat. skłaniałbym się jednak ku dolnej granicy, ponieważ wg pamiętnika Merera (https://en.wikipedia.org/wiki/Diary_of_Merer) w dwudziestym siódmym roku rządów Cheopsa piramida była już zamykana – zapewne z powodu śmierci faraona. oczywiście możliwe, że piramidę da się zaprojektować w, powiedzmy, rok (nie jestem przekonany), ale nadal oznacza to dwadzieścia sześć lat na budowę. nadal jednak jest to sześć więcej lat niż powiedziałem, i owszem, bliżej trzydziestu niż dwudziestu lat. mogłem to uściślić w audycji, mea culpa.

 9. Wspaniały odcinek podcastu, tylko wyśmiewanie się z Lucjana Znicza, który od 13 lat nie żyje jest słabe. Zdecydowanie należy krytykować jego książki, ale forma w jakiej to robicie jest okazywaniem braku szacunku.

 10. @maciej: moj podstawowy problem z lucjanem zniczem jest taki, ze czytalem go z wypiekami na policzkach jako nastolatek – a po jakims czasie wrocilem do jego ksiazek i znalazlem tam bledy swiadczace o niedokladnym, lagodnie mowiac, researchu w kwestiach prostych do zresearchowania (“nieznane obiekty latajace: nol jako fenomen psychospoleczny”, kaw 1985, s. 202) oraz o nie dosc krytycznym podejsciu do tematu (“nieznane obiekty latajace: opis zjawiska: obserwacje dalekie”, kaw 1985, s. 161 i dalsze). strasznie trudno mi jest brac nawet polserio czlowieka, ktory robi takie rzeczy.
  jezeli zas chodzi o uzyte w audycji slowo “swirologia” – dotarlo do mnie po krotkim namysle, ze mozna je odebrac jako obrazliwe dla znicza. wierz lub nie, ale nie taki jest zamiar: mocno umiarkowanym szacunkiem darze nie tylko znicza, takze wielu innych szeroko publikowanych autorow – forta, saudera, maclellana, witkowskiego, ickego…
  zreszta, mamy o tym audycje: http://nerdynoca.pl/podcast/015-swirologia/

 11. Kiedy Nerdy powrócą z nowym odcinkiem o historii? :3

 12. @Rudzik zaraz! 😀

 13. A czy ten pamiętnik Merera opisuje tylko codzienne życie budowniczych czy także metody użyte do budowy?

 14. @ZbyniuR: z tego co rozumiem, także częściowo materiały użyte do budowy – ale samego tekstu nie znam, więc nie mogę powiedzieć nic więcej.

  A propos Out of Place Artifacts: obiekt przedstawiony na reliefie z Dendery ( https://en.wikipedia.org/wiki/Dendera_light ) jest znakomitym przykładem nieporozumień, które mogą wyniknąć ze zderzenia mocno umownej sztuki wczesnych kultur z pareidolią. Klasyczni egiptolodzy mówią, że relief przedstawia węża, wykluwającego się w kwiecie lotosu, natomiast historycy-po-bandzie widzą w nim raczej protożarówkę albo lampę katodową. Traktują też stanowczo zbyt serio żartobliwą uwagę, poczynioną przez jednego z egiptologów, że elektryczne oświetlenie tłumaczyłoby brak zakopceń od lamp na wewnętrznych powierzchniach pomieszczeń piramidy.
  Rozważenie czy ANTYCZNI ASTRONAUCI doświetlaliby piramidy żarówkami, pozostawiamy czytelnikowi.

Zostaw wiadomość po sygnale:

Close Menu