#047 Historia. Piramidy egipskie

Zbudujmy sobie piramidę! Najlepiej wielką! Wycieczka w bok z cyklu o historii, jakiej nie uczą w szkole.

Liczymy piramidy egipskie. Omawiamy dokładniej postać Imhotepa, który z szarego obywatela został bogiem (chwilę to zajęło), a oprócz tego budował piramidy.

Pierwsza piramida – schodkowa, Dżosera. Następne poważne podejście do piramid miał faraon Snefru. Ile trwa wybudowanie piramidy?

  • eksperymenty na piramidzie z Meidum (odziedziczonej po poprzedniku),
  • Zgięta Piramida,
  • Czerwona Piramida.

Jak piramidy wyglądały w swoim czasie? Oblicowania i piramidiony.

Wielka Piramida. Naprawdę duża. Plus dwie mniejsze (nadal duże): Chefrena i Mykerinosa, potomków Cheopsa.

Jak my, współcześni, nie radzimy sobie z piramidą? Omawiamy konstrukcję i organizację pracy oraz dissujemy kosmitów.

Z czego budujemy? Jak wyglądała ekipa budowlana? Organizujemy transport? Relacje Herodota (V w. p.n.e.) i Diodora Sycylijskiego (I w. p.n.e.) oraz współczesne teorie.

Po co w ogóle jest piramida i dlaczego jest precyzyjna?

Pierwsze udokumentowane włamanie!

Przez chwilę szydzimy z teorii świrologicznych i streszczamy teorie, które da się przetestować metodami naukowymi.

Na koniec osobiste wspomnienie Złego Majora Witka z Piramidy Cheopsa.


Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — zainwestujemy w produkcję tajnych kompletów.


Elementy muzyczne pochodzą z utworów Piotra Bendyka, niektóre można ściągnąć w całości na stronie xtd.evil.pl. Zdjęcie Złego Majora Witka (c) selfie, zdjęcie Kaji (c) Michał Krawczyk.

Nerdy Nocą drzemią w różnych miejscach w internecie! Dołącz do naszego pochrapywania np. na discordzie.

2017.09.24

6 thoughts on “#047 Historia. Piramidy egipskie”

  1. Gdzieś czytałem, że Kolos z Rodos był budowany w taki sposób, że najpierw usypali wielki kopiec ziemi, a potem zaczęli robić Kolosa ‘od góry’. Jak zrobili dany kawałek, to skopywali część tego wielkiego kopca, żeby móc pracować nad niższymi częsciami.
    Może z piramidami było podobnie – jak ułożyli jakiś poziom to usypywali sobie podejście… Pytanie, czy z pustynnego piachu da się usypać takie sensowne podejście?

  2. no, dokładnie to mamy na myśli, mówiąc o rampach: po ułożeniu warstwy bloków budowali pochylnię, po której wciągali następne bloki na wyższy poziom. a co do materiału – mieli do dyspozycji nie tylko piach, ale i inne materiały. cegła z gliny nie jest wytrzymałym materiałem na piramidę, ale na rampę może wystarczyć. może zresztą rampy były kamienne, a potem materiał zużyto do konstrukcji pobliskich świątyń i ogólnie reszty kompleksu piramidy?

  3. Dokładnie o tym myślałam dziś! A może usypali coś z piachu i cegieł, układali na tym, a potem wiatr i ewentualnie recykling w dół. Tylko że znów, to są budowle takiej wysokości, że taka teoria mi się …rozsypuje 🙂

  4. Mega odcinek!!! Uwielbiam rzeczy o piramidach 🙂 Pytanie do Majora: jak byś skomentował publikacje Grahama Hancock’a? “Odciski palców Bogów” to jedyna literatura jaką przeczytałem w temacie świrologii i powiem, że koleś jest całkiem ciekawy. Jak to się ma do rzeczywistości?

  5. Ten budowniczy piramidy miał na 100% umowę o dzieło. Spore dzieło 😉

Zostaw wiadomość po sygnale: