#050 Historia. Od piramid do Babilonu – cały ten zgiełk

Historia, jakiej nie uczą w szkole, część trzecia (nie licząc skoków w bok). Tej nocy dowiemy się, co dzieje się ze światem po wybudowaniu piramid, wynajdziemy narty oraz pożegnamy ostatnie mamuty.

Podkastowy Odcinek Tygodnia 48/2017(Audycja niniejsza została uznana Podkastowym Odcinkiem Tygodnia przez publiczność grupy W ruchu słucham podcastów! Konkurencja była zażarta! Dziękujemy!)

circa 2700 lat p.n.e.

Sumerowie wreszcie piszą dla nas zrozumiale, zwłaszcza matematykę. Liga językowa sumeryjskiego i akadyjskiego. Mityczny początek cywilizacji Chin i wynalazki Żółtego Cesarza. Król Gilgamesz już rozrabia, dzieje się także w Ameryce Południowej.

circa 2600 lat p.n.e.

W Sumerze rządzi Enmebaragesi. Powstają kolejne państwa, m.in. Elam. Znajdujemy dokumentację strategii wojennych. Mówimy dokładniej o Stelli Sępów wraz z dygresją o analogii ze starożytną Grecją (już niedługo).

circa 2500 lat p.n.e.

Pierwsza dobrze opisana wojna. Wynajdujemy papirus i narty!

Sumer w rozkwicie (Wczesny Okres Dynastyczny). Powstaje miasto Assur, które niedługo nam się przyda.

Cywilizacja minojska i konsekwencje handlu. Thalassokracja a globalizacja.

circa 2400 lat p.n.e.

Fascynujący życiorys Sargona z Akadu. Podbił cztery strony świata i stworzył pierwsze imperium — akadyjskie. Bogini Inanna (Isztar). Pierwszy w historii znany z imienia autor literacki — kapłanka Enheduanna, “córka” Sargona.

Król Naramsin (Nimrod) i królewska kostka — porządki w jednostkach miar i wag.

Pierwszy upadek imperium.

circa 2200 lat p.n.e.

Barbarzyńcy Guti rozwalają Mezopotamię.

Tymczasem w Egipcie koniec piramid, teraz buduje się świątynie. Reforma administracyjna decentralizuje państwo i Stare Królestwo upada.

4,2 kiloyear event próbuje wykończyć wszystkie kolebki cywilizacji.

W Egipcie Pierwszy Okres Przejściowy, czyli 120 lat bałaganu, a następnie dziewiąta dynastia z Teb (tych egipskich).

circa 2100 lat p.n.e.

Mentuhotep II jednoczy Egipt ponownie. Imperium neosumeryjskie przechodzi perturbacje, po czym krótki renesans pod królem Szulgim.

Omawiamy pierwszy kodeks prawny i porównujemy go z (przyszłymi) konceptami Hammurabiego. Dlaczego zdrada małżeńska była karana śmiercią?

Historia Gilgamesza wreszcie spisana — pierwsze zachowane wielkie dzieło literackie!

Jak wtedy mieszkał Abraham? Oficjalny początek cywilizacji Chin. Omawiamy najstarszy mur przeciw emigrantom (Amorytom), oczywiście nieskuteczny.

circa 2000 lat p.n.e.

Zmiany w Egipcie, koniec Sumeru, schyłek doliny Indusu, rozkwit cywilizacji minojskiej. Wjeżdżamy do Babilonu, który zaraz rozrośnie się z miasta w państwo.

Wyginęły mamuty. [`]


Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — zainwestujemy w produkcję tajnych kompletów.


Elementy muzyczne pochodzą z utworów Piotra Bendyka, niektóre można ściągnąć w całości na stronie xtd.evil.pl. Zdjęcie Złego Majora Witka (c) selfie, zdjęcie Kaji (c) Michał Krawczyk.

Nerdy Nocą drzemią w różnych miejscach w internecie! Dołącz do naszego pochrapywania np. na discordzie.

2017.11.12 / 2017.12.02

10 thoughts on “#050 Historia. Od piramid do Babilonu – cały ten zgiełk”

 1. Tradycyjnie, poprawki pod odcinkiem:

  – Na Cyprze wydobywano i rozwożono po całym antycznym świecie miedź, nie cynę; w takich ilościach, że grecka nazwa wyspy jest synonimem miedzi (kupros, cyperus, copper itd.). Źródła cyny w starożytności są nadal przedmiotem licznych badań: postuluje się wyczerpane w dzisiejszych czasach kopalnie na Bliskim Wschodzie, oraz, jak wspomnieliśmy, handel – z mieszkańcami Azji Środkowej, płw. Iberyjskiego, rejonu gór Rudaw (tak, od rudy) w środkowej Europie, skąd w okolicach XXVI w. pne cyna mogła docierać nad Morze Śródziemne razem z bursztynem.

  – Amoryci, którzy migrowali pod koniec odcinka, mieszkali na zachód, a nie na wschód od Sumeru. Wspominałem przy okazji Sargona królestwo Martu, które było jedną ze stron świata, które on podbił, i było ono bardzo stanowczo zachodem.

 2. Następny kawałek plissss 😀 Mógłbym was w kółko słuchać. Powinniście to do MENu jako podręcznik sprzedać 😛

 3. Ten Abraham, to jak tak sobie pomyśleć to trochę uchodźca polityczny. Trochę trudno myśleć o nim jako o gościu z lepianki. Jego ojciec uciekł z Ur do Charanu, potem poszli w namioty idąc do Kanaanu. Trudno więc mówić o lepiankach. Są takie hipotezy, że uciekał on z państwa Sumerów po upadku III dynastii. Właśnie z uwagi niechęci do emigrantów.

 4. @krzysiek: ciekawe, nie wiedziałem tego. jeśli wyniósł się z Ur pod koniec trzeciej dynastii (czyli imperium neosumeryjskiego, o którym wspomnieliśmy w audycji), to powody mógł mieć zupełnie niepolityczne: południowa Mezopotamia w tamtych czasach pomalutku przestawała się nadawać do zamieszkania. będziemy o tym trochę więcej mówić następnym razem.

 5. Kłopot w tym, że Biblii a) też jest popierniczona chronologia i ludzie w czasach Abrahama żyją po 150-200 lat. B) Nie ma pewności czy termin “Ur chaldejskie” nie jest błędnie przetłumaczony. Więc większość twierdzi, że chodziło o Ur inni, że o Ura lub Urfa obok Haranu. Więc jest z tą historią niezły bajzel.

 6. Aha, przypomniało mi się:
  Bogini Inanna, o której wspominamy w odcinku, nie jest “żoną głównego szefa bogów”. “Główny szef bogów” Sumeru, czyli Enlil, był wedle jednej z wersji, ojcem Inanny, a według innych – przyrodnim (albo pełnym) bratem. W sumeryjskich i akkadyjskich mitach Inanny jest pełno wszędzie: była boginią pełną impetu i werwy, wcinającą się innym bogom w portfolio i podbierającą im domeny. W pierwszym odcinku (NN #43 pod koniec) wspomnieliśmy o przejściu królestwa Sumeru z Eridu do Uruk (nie Ur, jak mówię w odcinku) — Sumerowie wierzyli, że stało się to za sprawką Inanny. Miała ona jakoby spić Enki, patrona Eridu i założyciela ludzkiej cywilizacji, i nakłonić go do przekazania jej me — darów cywilizacji, o których mówimy w NN #46, przy okazji mitycznych początków Sumeru. Jej triumfalny powrót do Uruk z me odebranymi bogu Enki to właśnie przejście królestwa.
  Inanna jest fascynującą postacią, na pewno do niej wrócimy.

 7. robota nas przytłoczyła trochę, jestem w 2/3 przygotowania do następnego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *