play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
 • play_arrow

  Bonus: ścinki historyczne nr 1
  Nerdy Nocą

 • Start
 • keyboard_arrow_right podkast
 • keyboard_arrow_right
 • keyboard_arrow_right#050 Historia 3. Od piramid do Babilonu – cały ten zgiełk
play_arrow

podkast

#050 Historia 3. Od piramid do Babilonu – cały ten zgiełk

kya 2017-12-03 13


Tło
share close

Historia, jakiej nie uczą w szkole, część trzecia (nie licząc skoków w bok). Tej nocy dowiemy się, co dzieje się ze światem po wybudowaniu piramid, wynajdziemy narty oraz pożegnamy ostatnie mamuty.

Podkastowy Odcinek Tygodnia 48/2017Audycja niniejsza została uznana Podkastowym Odcinkiem Tygodnia przez publiczność grupy W ruchu słucham podcastów! Konkurencja była zażarta! Dziękujemy!

circa 2700 lat p.n.e.

Sumerowie wreszcie piszą dla nas zrozumiale, zwłaszcza matematykę. Liga językowa sumeryjskiego i akadyjskiego. Mityczny początek cywilizacji Chin i wynalazki Żółtego Cesarza. Król Gilgamesz już rozrabia, dzieje się także w Ameryce Południowej.

circa 2600 lat p.n.e.

W Sumerze rządzi Enmebaragesi. Powstają kolejne państwa, m.in. Elam. Znajdujemy dokumentację strategii wojennych. Mówimy dokładniej o Stelli Sępów wraz z dygresją o analogii ze starożytną Grecją (już niedługo).

circa 2500 lat p.n.e.

Pierwsza dobrze opisana wojna. Wynajdujemy papirus i narty!

Sumer w rozkwicie (Wczesny Okres Dynastyczny). Powstaje miasto Assur, które niedługo nam się przyda.

Cywilizacja minojska i konsekwencje handlu. Thalassokracja a globalizacja.

circa 2400 lat p.n.e.

Fascynujący życiorys Sargona z Akadu. Podbił cztery strony świata i stworzył pierwsze imperium — akadyjskie. Bogini Inanna (Isztar). Pierwszy w historii znany z imienia autor literacki — kapłanka Enheduanna, “córka” Sargona.

Król Naramsin (Nimrod) i królewska kostka — porządki w jednostkach miar i wag.

Pierwszy upadek imperium.

circa 2200 lat p.n.e.

Barbarzyńcy Guti rozwalają Mezopotamię.

Tymczasem w Egipcie koniec piramid, teraz buduje się świątynie. Reforma administracyjna decentralizuje państwo i Stare Królestwo upada.

4,2 kiloyear event próbuje wykończyć wszystkie kolebki cywilizacji.

W Egipcie Pierwszy Okres Przejściowy, czyli 120 lat bałaganu, a następnie dziewiąta dynastia z Teb (tych egipskich).

circa 2100 lat p.n.e.

Mentuhotep II jednoczy Egipt ponownie. Imperium neosumeryjskie przechodzi perturbacje, po czym krótki renesans pod królem Szulgim.

Omawiamy pierwszy kodeks prawny i porównujemy go z (przyszłymi) konceptami Hammurabiego. Dlaczego zdrada małżeńska była karana śmiercią?

Historia Gilgamesza wreszcie spisana — pierwsze zachowane wielkie dzieło literackie!

Jak wtedy mieszkał Abraham? Oficjalny początek cywilizacji Chin. Omawiamy najstarszy mur przeciw emigrantom (Amorytom), oczywiście nieskuteczny.

circa 2000 lat p.n.e.

Zmiany w Egipcie, koniec Sumeru, schyłek doliny Indusu, rozkwit cywilizacji minojskiej. Wjeżdżamy do Babilonu, który zaraz rozrośnie się z miasta w państwo.

Wyginęły mamuty. [`]


Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — zainwestujemy w produkcję tajnych kompletów.

2017.11.12 / 2017.12.02

Komentarze

Komentarzy: 13 w sumie.
 1. majorwitek on 2017-12-03

  Tradycyjnie, poprawki pod odcinkiem:

  – Na Cyprze wydobywano i rozwożono po całym antycznym świecie miedź, nie cynę; w takich ilościach, że grecka nazwa wyspy jest synonimem miedzi (kupros, cyperus, copper itd.). Źródła cyny w starożytności są nadal przedmiotem licznych badań: postuluje się wyczerpane w dzisiejszych czasach kopalnie na Bliskim Wschodzie, oraz, jak wspomnieliśmy, handel – z mieszkańcami Azji Środkowej, płw. Iberyjskiego, rejonu gór Rudaw (tak, od rudy) w środkowej Europie, skąd w okolicach XXVI w. pne cyna mogła docierać nad Morze Śródziemne razem z bursztynem.

  – Amoryci, którzy migrowali pod koniec odcinka, mieszkali na zachód, a nie na wschód od Sumeru. Wspominałem przy okazji Sargona królestwo Martu, które było jedną ze stron świata, które on podbił, i było ono bardzo stanowczo zachodem.

 2. Adam Kłobukowski on 2017-12-06

  Następny kawałek plissss 😀 Mógłbym was w kółko słuchać. Powinniście to do MENu jako podręcznik sprzedać 😛

 3. Krzysiek Runiec on 2017-12-06

  Ten Abraham, to jak tak sobie pomyśleć to trochę uchodźca polityczny. Trochę trudno myśleć o nim jako o gościu z lepianki. Jego ojciec uciekł z Ur do Charanu, potem poszli w namioty idąc do Kanaanu. Trudno więc mówić o lepiankach. Są takie hipotezy, że uciekał on z państwa Sumerów po upadku III dynastii. Właśnie z uwagi niechęci do emigrantów.

 4. majorwitek on 2017-12-06

  @krzysiek: ciekawe, nie wiedziałem tego. jeśli wyniósł się z Ur pod koniec trzeciej dynastii (czyli imperium neosumeryjskiego, o którym wspomnieliśmy w audycji), to powody mógł mieć zupełnie niepolityczne: południowa Mezopotamia w tamtych czasach pomalutku przestawała się nadawać do zamieszkania. będziemy o tym trochę więcej mówić następnym razem.

 5. Krzysiek Runiec on 2017-12-07

  Kłopot w tym, że Biblii a) też jest popierniczona chronologia i ludzie w czasach Abrahama żyją po 150-200 lat. B) Nie ma pewności czy termin “Ur chaldejskie” nie jest błędnie przetłumaczony. Więc większość twierdzi, że chodziło o Ur inni, że o Ura lub Urfa obok Haranu. Więc jest z tą historią niezły bajzel.

 6. majorwitek on 2017-12-14

  Aha, przypomniało mi się:
  Bogini Inanna, o której wspominamy w odcinku, nie jest “żoną głównego szefa bogów”. “Główny szef bogów” Sumeru, czyli Enlil, był wedle jednej z wersji, ojcem Inanny, a według innych – przyrodnim (albo pełnym) bratem. W sumeryjskich i akkadyjskich mitach Inanny jest pełno wszędzie: była boginią pełną impetu i werwy, wcinającą się innym bogom w portfolio i podbierającą im domeny. W pierwszym odcinku (NN #43 pod koniec) wspomnieliśmy o przejściu królestwa Sumeru z Eridu do Uruk (nie Ur, jak mówię w odcinku) — Sumerowie wierzyli, że stało się to za sprawką Inanny. Miała ona jakoby spić Enki, patrona Eridu i założyciela ludzkiej cywilizacji, i nakłonić go do przekazania jej me — darów cywilizacji, o których mówimy w NN #46, przy okazji mitycznych początków Sumeru. Jej triumfalny powrót do Uruk z me odebranymi bogu Enki to właśnie przejście królestwa.
  Inanna jest fascynującą postacią, na pewno do niej wrócimy.

 7. Dejw on 2018-02-07

  Podłączam się pod pytanie. Kiedy następny odcinek!

 8. majorwitek on 2018-02-21

  robota nas przytłoczyła trochę, jestem w 2/3 przygotowania do następnego.

 9. majorwitek on 2018-08-20

  @ola: następny – od 2000 pne do 1550 pne, mniej więcej – już jest (nn #51). jeszcze następny – od 1550 pne do 1200 pne, mniej więcej – będzie już niedługo (jest w montażu).

 10. Anna on 2020-05-09

  Zawsze zastanawiało mnie jak rozszyfrowuje się stare pismo. No bo jeżeli to był inny język to skąd wiemy co oznacza dane słowo?

Po sygnale zostaw wiadomość

Email będzie schowany. Pola wymagane oznaczone *

Podobne odcinki