Podkast Nerdy Nocą © Kaja 'kya' Mikoszewska

#060 Historia 5,5. Życie codzienne w epoce brązu

#060 Historia 5,5. Życie codzienne w epoce brązu

Historia, jakiej nie uczą w szkole, skok w bok. Tej nocy przeprowadzamy się do epoki brązu i zwiedzamy lokalne zwyczaje w różnych miejscach świata.

Mezopotamia, czyli Sumer i okolice

Warstwy społeczne. Jak zostać arystokracją? Jak zostać niewolnikiem? A może zająć się bóstwem? Opcje awansu społecznego i królowa Kubaba.

Dom w Mezopotamii zależnie od budżetu. Gry na popołudnia i smakowitości na talerzach. Dygresja na kozę i piwo.

Jak wyglądały relacje z bogami i boginiami? Przytaczamy kilka opowieści z mitologii sumeryjskiej. Życie pozagrobowe i kraina Kur.

Obiecany link do potrzeb Inanny: [I Think About This a Lot: A Sumerian Goddess’s Demand to Have Her Vulva Plowed].

Zaglądamy do szkół, szaf i kosmetyczek. Czytamy sumeryjskie listy pełne codzienności. Obiecany wątek z listami [na twitterze].

Egipt

Warstwy społeczne i ich majątki. Który król Egiptu był pierwszym faraonem? Obowiązki warstwy zajmującej się medycyną, kapłaństwem i blogowaniem. Nowa warstwa oficerska. Liczne obowiązki robotniczo-chłopskie. Omawiamy nieliczne opcje awansu.

Egipskie piwo i zalety bycia skrybą. Hieratyka, demotyka i alfabet koptyjski. Obiecany link do [peanów na cześć życia skryby].

Piwo bogini Tenenet. Ewolucja mody, znakomita higiena, zaawansowana kosmetologia. Skąd się wzięła chemia? Więcej o dbaniu o siebie: [Cosmetics, Perfume, & Hygiene in Ancient Egypt].

Rozrywki po godzinach niezależnie od stanowiska. Śmierć, zwyczaje pogrzebowe i życie pozagrobowe. Prawo i gwarancja sprawiedliwego wyroku. Równouprawnienie w Egipcie.

Chiny

Mało źródeł historycznych, kości wróżebne. Klimat i waluta. Dynastie i warstwy społeczne. Skąd bierze się wojsko? Rodzaje broni.

Warstwa biurokratyczna i egzaminy imperialne. Wielki przemysł brązu rytualnego. Paskudny los chłopa lub kobiety.

Kult przodków i niuanse higieny osobistej. Dla kogo moda z konopi, dla kogo z jedwabiu? Królewskie edykty w sprawie kolorów.

Nawiązujemy kontakt z przodkami i bogiem specjalnym. Składamy ofiary, nie uwierzycie jakie.

Europa

Kultura pól popielnicowych. Dużo źródeł materialnych, żadnych tekstowych. U nas — kultura łużycka. Kwestie polityczne podczas ustalania pochodzenia plemion. Prasłowiańskie czy praceltyckie?

Budujemy drewniane osady, zajmujemy się orką, tkactwem, ceramiką. Sprawdzamy w grobach, czy jest hierarchia społeczna.

Przenosimy się wyżej na mapie, do nordyckiego wieku brązu. Inne zwyczaje osadnicze i pogrzebowe, inny klimat, petroglify i poszlaki religii.

Zalążek bursztynowego szlaku i zapowiedź następnego odcinka.


Wrzuć pięć złotych na patronite.pl/kya! Zainwestujemy w produkcję tajnych kompletów.


Elementy muzyczne pochodzą z utworów Piotra Bendyka, niektóre można ściągnąć w całości na stronie xtd.evil.pl. Zdjęcie Złego Majora Witka © selfie, zdjęcie Kaji © Michał Krawczyk.

Nerdy Nocą drzemią [w różnych miejscach w internecie]! Dołącz do naszego pochrapywania np. na wesołej [grupce na fejsie].

2019.04.14 / 2019.04.19

This Post Has 17 Comments

 1. Dziękuje za kolejny fascynujący odcinek.

 2. bo zapomniałem dodać: młoda kobieta która pojechała do Egiptu uczyć się medycyny, nazywała się Agnodice, i była najpewniej postacią legendarną: https://en.wikipedia.org/wiki/Agnodice

 3. Chwała Wam!

 4. Hej 🙂
  Dzięki za kolejny odcinek !!!
  Mam nadzieje że na kolejne nie będzie trzeba tyle czekać,
  Robicie naprawdę wspaniałą robotę!!!

 5. Jak zawsze świetny odcinek. Z niecierpliwością czekam na kolejny.

 6. dziękujemy, już planujemy następne 😉

 7. Mile jest, ze czesc pochowkow z epoki brazu nie zawiera tylko spopielonych kosci, ale byly tez pochowki w trumnach zrobionych z drewnianych klod. Dzieki temu wiemy wiecej o odziezy, jaka noszono i tym co zmarly przezyl, skad pochodzil i troche o tym, w jakiej kondycji fizycznej.

  Z ciekawostek
  https://www.rp.pl/artykul/1204102-Tragedia-z-epoki-brazu.html
  Ludzie z epoki brazu sporo podrozowali, co wydaje nam sie bardzo absurdalnym pomyslem, bo jak to, 800 kilometrow przez puszcze i bagna?
  A tu niespodzianka, bo ta mila pani z Egtved podrozowala na odleglosci imponujace nawet dla nas – pomiedzy rodzinnym Schwarzwaldem a Jutlandia. Zwroccie tez uwage na jej wysoce nieskromny stroj – mini (z gustownym dyskiem z przodu) i koszulke prezentujaca brzuszek.

  Sa tez zachowane inne ciala – tu pani z Borum Eshøj
  https://www.researchgate.net/figure/Borum-Eshoj-C-Female-costume-Photo-Roberto-Fortuna_fig2_313289294
  Widac bylo, ze okazywano zmarlym szacunek, taka suknia to okolo roku – dwoch pracy potrzebnych na uprzedzenie i utkanie.
  Jakosc tkaniny jest bardzo przyzwoita, mnie sie jeszcze nie udalo dojsc do podobnego efektu.

 8. @shigella: dzięki za uzupełnienia, o tej dziewczynie z Egtved nawet czytałem, ale gdzieś zapodziałem linka, a potem mi wyleciało z głowy… 🙁

 9. Wooow, dzięki Wam wielki, te podcasty historyczne są Re-we-la-cyj-ne!!! Życzę Wam i sobie jeszcze kilkunastu odcinków :))
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

 10. Cześć, słucham Was od jakiegoś czasu i chciałam was poprosić o wytłumaczenie czegoś po ludzku w Waszych odcinkach.

  W szkole zorganizowali pogadankę o narkotykach tłumacząc czemu są złe, co niszczą itp., ale nie do końca zrozumiałam. Czy moglibyście o tym porozmawiać i wytłumaczyć?

 11. Jezusicku jest wreszcie przy czym grindować. Dzięki za odcinek.

 12. @mania: to rzeczywiście może być dobry temat na odcinek. nie mogę niczego obiecać, ale na pewno rozważymy. 🙂

 13. Jak to działało z niewolnictwem, majątkiem niewolników i wykupywaniem się?
  Bo skoro niewolnik mógł się wykupić, to musiał móc dysponować jakimś majątkiem. Ale niewolnictwo z definicji oznacza posiadanie jakiejś osoby na własność, więc jak rozumiem również jej własności. Czyli jak to działało – bo niewolnik chyba nie wykupywał się u właściciela za majątek który był jego własnością?

 14. @asdf: definicje niewolnictwa mogą być różne: akurat w mezopotamii (konkretnie to w babilonie czasów hammurabiego) niewolnik miał prawo posiadania własności. co więcej, stosunkowo popularne było osadzanie takiego niewolnika (wraz z również niewolną, dobraną przez właściciela żoną) na jakimś gospodarstwie i pobieranie od niego czynszu. w takiej sytuacji niewolnik – jeśli się sprężał – mógł odłożyć z pracy własnych rąk dość, aby się wykupić.
  (źródło: “babylonian law – the code of hammurabi”, hermann & jones, encyclopaedia britannica 11th ed., za http://factsanddetails.com/world/cat56/sub363/entry-6082.html#chapter-3 )

 15. Wspaniała robota czekamy na wiecej 🙂

 16. uwielbiam. dziękuję. czekam z ustesknieniem na upadek epoki brazu

Zostaw wiadomość po sygnale:

Close Menu