play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
 • play_arrow

  Bonus: ścinki historyczne nr 1
  Nerdy Nocą

 • Start
 • keyboard_arrow_right podkast
 • keyboard_arrow_right
 • keyboard_arrow_right#005 Kto dotykał mojej książki?
play_arrow

podkast

#005 Kto dotykał mojej książki?

kya 2014-11-21


Tło
share close

Tajniki pracy w wydawnictwie. Tej nocy moim gościem jest Bianka, wydawca, redaktor prowadzący i redaktor inicjujący (wytłumaczymy, czym to się różni) z wieloletnim doświadczeniem w wydawnictwach specjalistycznych. Sama jestem grafikiem, składaczem i autorką, więc dzisiejsza noc jest prawie zupełnie jak w pracy.

Cykl wydawniczy

Po nieco absurdalnym wstępie zaczynamy od spotkania autora z redaktorem inicjującym, potem omawiamy kolegium wydawnicze, niuanse podpisywania umów i różne sposoby, w jakie może autor zarobić na swojej książce.

Co to jest bestseller? O co chodzi z ISBN-em? Dlaczego nie należy składać książki w Wordzie? Kiedy możemy wydać się samodzielnie, a kiedy lepiej będzie współpracować z profesjonalnym wydawnictwem?

Rozmawiamy o tłumaczeniach oraz wszystkich krzywdach, które dzieją się autorowi podczas redakcji. Co dokładnie robi redaktor — najpierw opowiada redaktorka, a potem autorka. Co robi który rodzaj grafika? Czym się różni wydawca od dyrektora wydawniczego?

Redakcja, miejsce magiczne

Przez chwilę plotkujemy o znakach korektorskich, liczeniu arkuszy, oszukiwaniu na objętości i liżących kotach. Przypominamy sobie anegdoty dotyczące powstawania okładek oraz ustalamy, co tak naprawdę robi dział marketingu.

Poświęcamy chwilę na denerwujące filmowe stereotypy na temat pracy w redakcji i opowiadamy, co jeszcze się dzieje, zanim książka pójdzie do drukarni.


Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — to mniej niż ryza papieru do drukarki.

Zdjęcie Bianki (c) selfie.

2014.10.15 / 2014.11.21

 • Gościnne odgłosy paszczą:
 • Bianka

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy.

Po sygnale zostaw wiadomość

Email będzie schowany. Pola wymagane oznaczone *

Podobne odcinki