• Start
  • keyboard_arrow_right podkast
  • keyboard_arrow_right
  • keyboard_arrow_right#008-1 Wstydliwe sprawy część 1. Przekleństwa grzeczności
play_arrow

podkast

#008-1 Wstydliwe sprawy część 1. Przekleństwa grzeczności

kya 2015-05-25


Tło
share close

Tej nocy zaczynamy temat trudnego życia ludzi, którzy są grzeczni i dobrze wychowani. Naszym gościem jest Julia, której udało się zerwać z tym nałogiem.

Zamknij się i nie zawracaj głowy

Rozmawiamy o sprawach, których nauczyliśmy się odruchowo wstydzić, o tym potwornym egoizmie oraz dlaczego czegoś nie wypada robić. O co chodzi z savoir-vivre’em?

Czy fajnie jest być osobą grzeczną? Dlaczego są takie problemy z komplementami i z przyjmowaniem pomocy? Do czego prowadzi zastanawianie się nad tym, jak zrobić dobre wrażenie na otoczeniu. Jakie relacje międzyludzkie są niekorzystne dla grzecznych osób? Trochę o unikaniu konfliktów i zarzucaniu uprzejmością. W międzyczasie przerywnik na przykład z życia o korzystaniu ze wsparcia i zobowiązaniach.

Już z każdej strony pełzną potworne żądze

W zasadzie dlaczego ktoś chce sprawić mi przyjemność? Zastanawiamy się na przykładzie otrzymywania kwiatów, a potem sprawdzamy, jak podle wykorzystać osobę grzeczną za pomocą okazywania sympatii.

Bezcenny przykład z życia: jak osoba grzeczna może się zorientować, ze te mechanizmy jej nie służą, oraz jak użyć swoich narzędzi, których używa do dbania o innych, żeby zadbać o siebie. Patrzymy też z drugiej strony — jak dbać o osobę grzeczną.

Na koniec rozmawiamy o roli w towarzystwie i roli towarzystwa podczas zmiany swojego charakteru, co zapowiada część drugą odcinka, który zaczniemy od tego, dlaczego tak ważne jest posiadanie przyjaciół.


Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — to mniej niż paczka zatyczek do uszu.

Zdjęcie Julii © Piotr Kucharski.

2015.04.04 / 2015.05.25

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy.

Po sygnale zostaw wiadomość

Email będzie schowany. Pola wymagane oznaczone *