Bonus: ścinki historyczne nr 1
Nerdy Nocą
Historia, jakiej nie uczą w szkole, część czwarta (nie licząc skoków w bok). Tej nocy pożegnamy kilka cywilizacji, powitamy nowe oraz zatrzęsiemy światem i rozszarpiemy czas na strzępy.
Pochylamy głowy nad upadkiem Sumerii w 1940 r. p.n.e.
W Mezopotamii bałagan, ale za to Asyria rośnie w siłę. Stare Imperium Asyryjskie! Kolejny król Sargon!
Egipskie Średnie Państwo (które nieprawidłowo nazywamy Środkowym Królestwem) (pojęcie w czasie, nie w przestrzeni) zaczynamy od jedenastej dynastii zakończonej faraonem Mentuhotepem IV.
Wielkie dzieło literackie starożytnego Egiptu: “Historia Sinuhe“.
Na Krecie rozkwita cywilizacja minojska. Omawiamy dysk z Fajstos, pismo linearne A (a nie liniowe, jak błędnie mówimy w audycji) oraz minojski pomysł na biznes.
Asyria kwitnie i handluje. Król Erishum I zawiera interesujący układ z bogiem Ashurem.
W Anatolii (tereny dzisiejszej Turcji) Hetyci i Hatti tłuką się między sobą, a Asyryjczycy zakładają tam kompanie handlowe.
Państwo egipskie znów się centralizuje. Bardzo ogarnięty faraon Senusret III robi porządek z nomarchami i krajem w ogóle — i zostaje bogiem. Prawdopodobnie stawia także pomnik waginy. Wspominamy wątpliwości Herodota dotyczące legendarnego Sesostrisa.
Pierwsza potwierdzona królowa Egiptu — Sobekneferu (zarazem ostatnia w dwunastej dynastii).
Malutki amorycki wódz Subu-Amum wyszarpuje malutki kawałek ziemi, gdzie leży malutki Babilon.
Pierwszy zachowany tekst matematyczny: Plimpton-322.
Asyria staje się wielkim państwem – pojawia się kapitan-ogarniacz Shamshi-Adad I, pierwszy amorycki król Asyrii. Podbija państwa Mari, Jamhad i Esznunna. Został nam po nim także pierwszy udokumentowany rodzicielski diss.
Na tronie Babilonu zasiada Hammurabi i rządzi spokojnie, aż raz zdenerwują go Elamici. Czterdzieści lat był na bułce (ang. on the roll) dzięki talentom dyplomatycznym i organizatorskim.
Po śmierci króla następuje degeneracja państwa nadgryzanego ze wszystkich stron (nagryzają: Kasyci, dynastia Kraju Nadmorskiego, Asyryjczycy, Elamici).
Dlaczego Babilon jest ważny, skoro był tak krótko? Dlaczego kodeks Hammurabiego był ważny, skoro nie był ani pierwszy, ani odkrywczy?
Cywilizacja minojska przeżywa drobne trzęsienia ziemi oraz prosperity, a także niesie trochę postępu na tereny greckie (kultura mykeńska).
W Egipcie dynastie równoległe jedna po drugiej, czyli nic dobrego. Delta Nilu zajęta przez Kananitów, po terenie kręcą się Hyksosi, zaczyna się Drugi Okres Przejściowy.
Wybuch wulkanu Thera zmiata cywilizację minojską. Aby zobrazować jego moc, porównujemy ze współczesnymi erupcjami (Krakatoa i Tambora). Omawiamy wpływ na okolicę i cały świat.
Kiedy to w zasadzie zaszło?
Sposoby na synchronizowanie chronologii. Tabliczka 63 z Enuma Anu Enlil. Chronologie: średnia, długa, krótka i ultrakrótka. Śmiejemy się z egipskich list królów.
Jak sobie radzić z brakiem synchronizacji? Cenzusy bydła. Święto Sed. Synchronizmy astronomiczne.
Szczególne dla starożytnego Egiptu datowanie sotisowe. Kalendarz oparty na heliakalnym wschodzie Syriusza. Egiptolodzy tracą rozum. Wyciągamy dendrochronologię.
Mykeńczycy podbijają resztki Minojczyków, z czego wynika pismo minojskie linearne B.
Pierwsza porządnie udokumentowana chińska dynastia. Kości wróżebne i początki chińskiego pisma (dygresja na kości i na wynalazek pisma).
Koniec cywilizacji doliny Indusu.
Hetyci zakładają państwo! Hattusili I i Mursili I podbijają teren aż do Syrii i do Babilonu.
Koniec Amorytów. Babilon przechodzi w ręce Kassytów.
1550 r. p.n.e.: zapisy na Stelli Burz w Egipcie.
Robimy podsumowanie, drobne uzupełnienia i lekki spojler epoki żelaza.
Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — zainwestujemy w produkcję tajnych kompletów.
2018.03.01 / 2018.03.05
Nerdy Nocą drzemią w różnych miejscach w internecie! Zajrzyj na zaplecze i dołącz do naszego pochrapywania np. na wesołej grupce na fejsie lub w leniwym telegramie.
Pokaż Nerdy Nocą znajomym! Dziękuję!
Można wrzucić piątaka na przygotowanie kolejnych odcinków:
© kya / nerdynocą.pl
jarecki on 2018-03-05
Wikipedia mówi, że są erupcje wulkaniczne większe od Thera. Spodziewamy się takiej w Yellowstone w czasie geologicznie niedługim (8 w skali VEI) . Thera była na przełomie 6/7 więc z przytupem ale nic na tę skalę.
majorwitek on 2018-03-07
@jarecki: tak, poniewczasie sprawdziłem, że owszem jest ósmy stopień VEI (tak to jest, jak się z pamięci jedzie). wspomnimy o tym na początku przyszlego odcinka, w ramach uzupełnień, przy okazji opowiadając wesołą dykteryjkę z pogranicza audycji moich i Kuby. 🙂
Rudzik on 2018-03-10
Fragment o wulkanie niesamowity! Wiele rozjaśnia i naprawdę szkoda, że podręczniki milczą na ten temat.
majorwitek on 2018-03-12
poprawka: historyk, który odpisał obszerne kawałki Manetho, to był Sekstus Juliusz Afrykański, a nie Scypion Afrykański (który był generałem i ogólnie wielkim człowiekiem, i pewno dlatego mi się wrył).
igor on 2018-03-30
Pomnik waginy zachował się do naszych czasów, tylko Anglicy go wywieźli do siebie. Oto dowód: https://goo.gl/maps/gTQmHUtHYbM2
Prisoner Zero on 2018-04-06
Korekta terminologiczna: pismo linearne, nie liniowe.
majorwitek on 2018-04-06
@prisoner zero: a mogłem kliknąć w polską wikipedię, kosztowałoby mnie coś? dzięki. 🙂
Prisoner Zero on 2018-04-06
@majorwitek: jeśli jak tylko mogę, to unikam polskiej Wikipedii, to akurat jako szybki tłumacz fachowego słownictwa sprawdza się całkiem nieźle 🙂
Piotr on 2018-05-03
Jak już dojedziecie do Grecji to serdecznie polecam tę serię wykładów prof. Donalda Kagana https://www.youtube.com/watch?v=9FrHGAd_yto&list=PL023BCE5134243987
w którymś z odcinków o wiekach “ciemnych” jest min. ciekawy wątek odnośnie rydwanów w kontekście Homera – wykorzystywanie rydwanów niczym taksówek na polu bitwy przez bohaterów Iliady podczas gdy ich faktyczne zastosowanie bliższe było temu jakie współcześnie spełniają czołgi
majorwitek on 2018-05-04
Dzięki! Akurat się przyda 🙂
HusiRR ! on 2018-06-02
Kurde jak ja uwielbiam tego słuchać. Najlepsze podcasty jakie znalazłem. Szanuję i pozdrawiam!
Paweł on 2018-06-19
Znakomite audycje.
Nie mogę się doczekać do następnej.
PS: Może coś katastroficznego jako odskocznia od historii po zakończeniu cyklu?
Piotr on 2018-07-18
Super podcast. Czekam na więcej 🙂
majorwitek on 2018-08-14
tymczasem twitter przyniósł mi minojskie freski, datowane akurat na koniec audycji, czyli ok 1600 pne:
https://twitter.com/artinsociety/status/1028885327887253504
Andrzej Szczepanikandesk on 2018-09-20
Jeśli ktoś lubi stare, trochę siermiężne fantasy, to Harry Harrison machnął kiedyś książkę “Stonehenge – zagłada Atlantydy”. Atlantyda to cywilizacja minojska tuż przed wybuchem Thery. Głównymi bohaterami są mykeński książę i egipski specjalista od budowy murów cyklopowych, zatrudniony przy budowie murów Myken razem ze sławną Bramą Lwic. Razem z pewnym gościem z Byblos uciekają na Wyspy Brytyjskie, skąd cywilizacje basenu Morza Śródziemnego sprowadzały cynę. Tam pod nadzorem Egipcjanina miejscowi budują Stonehenge, gdzie na jednym z pionowych kamieni do dziś widnieją wyryte sztylety o kształcie używanym w Mykenach (naprawdę tam są). Niby opowieść o niezłomnych herosach, ale jednak mocno osadzona w ówczesnych realiach historycznych.
Sylwia on 2020-05-24
Takie znalazłam o datowaniu wg gałązki oliwnej:
https://opinie.wp.pl/wybuch-wulkanu-rozerwal-wyspe-thera-i-doprowadzil-do-upadku-cywilizacji-minojskiej-6126042030237313a
Ciekawie opisane spory między wyznawcami wysokiej i niskiej chronologii. (nazwy użyte w tekście).