• Start
 • keyboard_arrow_right podkast
 • keyboard_arrow_right
 • keyboard_arrow_right#064 Radziecki program kosmiczny 2. Od Łajki do Gagarina
play_arrow

podkast

#064 Radziecki program kosmiczny 2. Od Łajki do Gagarina

kya 2020-03-28 11


Tło
share close

Kontynuujemy podróż w kosmos tropem radzieckiego programu kosmicznego. Sztuczne satelity, programy kosmiczne i człowiek na orbicie.

Krótki recap poprzedniej części i plany Sputnika 2.

Lata 50.

Sputnik 2 i smutne skutki ręcznego sterowania przez Komitet Centralny. Tragiczny los Łajki. Na pociechę kilka całkowicie przyjemnych anegdot o piesełach w kosmosie: Śmiały i Ryżyk, Rożek i Niezdarny (w audycji jako Głupiutki) oraz Zamiennik Zagubionego Azorka.

Sputnik 3 i badania na orbicie. Inne satelity innych ciał kosmicznych. Pierwsze badania przestrzeni między Ziemią a Księżycem.

Program Łuna. Cztery starty pierwszej sondy. Nie ta orbita! Obserwacja trajektorii po sodzie metalicznym. Kilka sukcesów programu księżycowego. Łuna 3 i zdjęcia ciemnej strony Księżyca.

Jaki jest najprostszy sposób na stabilizację statku kosmicznego? Skąd wziąć film, który wytrzyma nieziemskie warunki? Manewr asysty grawitacyjnej i ukłony dla Oleksandra Szargieja za pracę nad tym w 1918 roku.

Lata 60.

Porażki i częściowe sukcesy programów Mars i Wenera. Prace nad wysłaniem w kosmos człowieka. Jak jest zbudowany statek ze ssakiem na pokładzie?

Program Wostok, numeracje wschodnie i zachodnie. Biełka i Striełka są na orbicie przez 25 godzin i wracają szczęśliwie.

Konkurencyjny system orbitalny Czełomieja i bardzo ambitny Rakietoplan. Czym się różni wrogi satelita? Plan rakiety R-16 i katastrofa Niedielina. Tragiczne rocznice Rewolucji Październikowej w programie kosmicznym i Czarny Dzień Bajkonuru (24 października).

Rozważamy skrzydła, lifting body i ogólnie sprawność aerodynamiczną potrzebną w kosmosie.

Wracamy do planu załogowych lotów w kosmos. Skąd wziął się termin “kosmonauta”? Jak rekrutowano ochotników? Sputnik 9, drugi udany lot z psem (o imieniu Czernuszka). Niedoróbki Wostoka.

Gagarin w kosmosie

Start Gagarina krok po kroku. Obiecany link do filmu “First Orbit”. Początki bajkonurskich tradycji i pierwsza anegdota o sikających kosmonautach. Co Gagarin miał przy sobie na orbicie? Problemy z lądownikiem. Kto jako pierwszy zwymiotował na orbicie? Debunkujemy dowcip o ołówkach.

Alan Shepard i druga anegdota o sikaniu oraz zapowiedź następnej części.

W audycji wykorzystaliśmy nagranie “Radio communications between Yuri Gagarin, Sergei Korolev and Ground Control” od Kroogi Videos. “Zaria Odin”, czyli Zorza 1, to głos Koroliowa, a “Kiedr”, czyli Cedr, to Gagarin.


Wrzuć pięć złotych na patronite.pl/kya! Kupimy sobie paliwo rakietowe.

2020.03.10 / 2020.03.27

Komentarze

Komentarzy: 11 w sumie.
 1. Boguslaw on 2020-03-29

  Długo kazaliście czekać. Ale Wam wybaczam. Jak zwykle świetnie się słucha. Dziękuję.

 2. majorwitek on 2020-03-30

  Tradycyjnie, uzupełnienia i poprawki:
  – Łuna 1 nie trafiła w Księżyc, bo odcięcie ciągu nastąpiło za późno; nastąpiło za późno, ponieważ w programie nie dodano poprawki na opóźnienie transmisji wynikające z odległości
  – Łuna 3 to, przy okazji, pierwszy pojazd kosmiczny używający baterii słonecznych
  – Stabilizacja obrotowa to oczywiście obrót _wokół_ długiej osi, nie wzdłuż
  – Program Genetrix był programem amerykańskiego lotnictwa, nie armii
  – Jangiel, konstruktor rakiety R-16 która wybuchła w katastrofie Niedielina, odniósł tylko uszczerbek na zdrowiu: decyzją przewodniczącego komisji śledczej, Leonida Breżniewa, nikt z biura konstrukcyjnego nie został ukarany, ponieważ osoby bezpośrednio odpowiedzialne za wybuch zginęły. “Sami się ukaraliście”, miał jakoby powiedzieć Breżniew.
  – z sikaniem Sheparda było trochę inaczej: astronauta nie prosił o pozwolenie, a poinformował kontrolę misji, że musi się wysikać, i że jak go nie wyciągną to będzie sikał w skafander. Kontrola misji zaprotestowała, że to zewrze elektrody czujników medycznych, więc kazał im je wyłączyć, a po potwierdzeniu wyłączenia, opróżnił pęcherz.

 3. Ania on 2020-03-30

  Непутёвый, to oznacza niezdarny 🙂 Świetny odcinek 🙂 Dziękuje

 4. majorwitek on 2020-04-01

  @ania: i proszę bardzo, wiedziałem że ktoś pomoże. pięknie dziękuję 🙂

 5. słuchacz on 2020-04-22

  Mogę powiedzieć, że świetnie się Was słucha (nie tylko ten odcinek) i kanał ma potencjał na znacznie szerszą publiczność. Wbrew pozorom jest jeszcze na tym świecie wciąż duża ilość ludzi stawiających na treści wartościowe merytorycznie, a zwłaszcza w takim wydaniu. Ale na litość boską… nagrywajcie częściej!

 6. Seba on 2020-04-23

  Uwielbiam Was słuchać, mimo że wiele z zawartych informacji jest mi znanych, to fajnie usystematyzować wiedzę, do tego fajne poczucie humoru, i ogólnie sympatyczna atmosfera.

  Z niecierpliwością czekam na kontynuację serii Historia, wiem że teraz trudny czas na myślenie o tych sprawach, ale proszę was bardzo, żebyście nagrali kolejne odcinki, aż dojdziemy do czasów współczesnych.
  Serdecznie pozdrawiam, wasz wierny słuchacz 🙂

 7. kya on 2020-04-26

  @seba dziękujemy 🙂 następna część Historii jest właśnie w drugim przebiegu montażu! bardzo gęsta 😀

 8. Sonia on 2020-05-08

  Świetna seria! „Nerdy” to absolutnie ścisła czołówka polskiego (a być może nie tylko) podcastu. Z niecierpliwością czekam na wspólny powrót w przestrzeń kosmiczną. Bardzo dziękuję Wam za tworzenie tak smacznych treści!

Po sygnale zostaw wiadomość

Email będzie schowany. Pola wymagane oznaczone *